Friday, 14 September 2012

BMM3105 Rancangan Pengajaran Harian




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN :

Tahun
:
Tahun 5 Nilam





Tarikh / Masa
:
23 Julai  2012





Bilangan murid
:
37 orang





Mata pelajaran
:
Bahasa Melayu





Tajuk
:
Setia Kepada Negara





Fokus Utama
:
3.3
:
Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti  yang terancang.







Aras
:
Aras 1





i
:
Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi dan sebutan yang betul.







Fokus Sampingan
:
9.2
:
Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.







Aras
:
Aras 1











i
:
Membuat  catatan ringkas daripada maklumat yang diperolehi.









Objektif
:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid akan dapat :







1.
Mengemukakan 3 hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi dan sebutan yang betul.








2.
Membuat  2 catatn ringkas daripada maklumat yang diperoleh.






Kemahiran Bahasa
:
i.
Mendengar dan bertutur.








ii.
Menulis.






Sistem Bahasa
:
i.
Ayat  penyata



ii.
Imbuhan apitan ke…….an






Kosa Kata
:
Pidato , menjangkau , belenggu , penjajahan , patriotik , menyoroti, mengecap , alpa , anasir , harmoni






Pengisian
:
i.
-  Kajian Tempatan.

Kurikulum


-Pendidikan  Sivik dan Kewarganegaraan.








ii.
Nilai murni – patriotisme , kesyukuran , kebebasan.



iii.
Kewarganegaraan -
Bersemangat cinta akan negara dan  bangsa.





Berani dan sanggup mempertahankan kedaulatan negara.



iv.
Peraturan sosiobudaya – semangat bermuafakat



v.
KBT   -
Kemahiran berfikir –menjana idea




-
Kontekstual




-
Kecerdasan pelbagai – verbal linguistik , muzik




-
Balajar cara belajar




-
Teknologi Maklumat dan Komunikasi






BahanBantu
:
1.
Lirik lagu “ Jalur Gemilang ”.

Mengajar

2.
Lagu “ Jalur Gemilang ”.



3.
Teks petikan pidato.



4.
Borang pengurusan grafik peta minda.



5.
Borang pengurusan grafik wadah ,maklumat dan mesej.



6.
Borang pengurusan grafik imbuhan apitan ke…..an dan bina ayat penyata.






Pengetahuan
:
1.
Murid pernah menyaksikan sambutan hari kemerdekaan di kaca televisyen.

Sedia ada

2.
Murid pernah menyertai sambutan hari kemerdekaan di sekolah.



3.
Murid pernah mempelajari tentang tokoh dan pejuang dalam Kajian Tempatan dan Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.









Langkah / masa :
Isi Kandungan:
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :
Catatan :
Set induksi:
5 minit
- Lagu “ Jalur Gemilang ”.
- Lirik lagu “ Jalur Gemilang ”.
Contoh soalan :
Apakah yang ingin disampaikan oleh penyanyi melalui lagu “ Jalur Gemilang ” ?
1.Guru memperdengarkan lagu dari rakaman
2.Murid mendapat edaran lirik lirik lagu daripada guru – murid diminta menyanyikan lagu dengan iringan muzik.
3.Guru bersoal jawab dengan guru tentang lagu.

- Rakaman lagu.
- Lirik lagu.
-KP :muzik ,verbal lingiustik
- Kontekstual :
Menghubung kait isi pelajaran dengan pangalaman sedia ada murid.
Langkah 1 :
10 minit
- Rakaman pidato
- Cara berpidato yang baik berdasar rakaman yang ditonton.
Contoh soalan :
Bagaimanakah suara pemidato
 tadi ?
- Teks petikan pidato yang bertajuk :
Bersama-sama Mempertahankan Kemerdekaan Negara.
Contoh soalan :
Mengibarkan Jalur Gemilang adalah cara yang terbaik untuk menunjukkan rasa cinta akan negara. Bersetujukah kamu dengan pernyataan tersebut ?
Berikan hujah.
1. Murid diminta menonton rakaman pidato .
2.Guru dan murid berbincang cara-cara-cara berpidato yang baik.
3. Murid diminta membaca teks pidato secara senyap.
4. Murid secara individu diminta membaca teks pidato dengan gaya pidato.
5. Murid dan guru berbincang secara lisan tentang teks.

6. Murid diminta memberikan pendapat terhadap pernyataan yang dikemukakan oleh guru.
- Rakaman pidato.
Teks pidato.
- Verbal linguistik.
KB :
- menjana idea.
Langkah 2 :
10 minit
- Teks petikan pidato yang bertajuk :
Bersama-sama Mempertahankan Kemerdekaan Negara.

1. Murid secara berpasangan mendapat  borang pengurusan grafik peta minda.
2. Murid diminta membuat catatan dan menyenaraikan isi-isi penting yang terdapat dalam teks pidato.
3. Murid diminta menulis isi-isi penting di dalam borang yang di sediakan.
4. Murid diminta membacakan hasil catatan di hadapan kelas.
5. Murid diminta menyatakan nilai dan pengajaran yang dapat diperoleh daripada teks pidato.

- Teks petikan pidato
- Borang pengurusan grafik peta minda.
KBCB :
- menyusun mengikut urutan.
- memberikan ulasan
KP :
- verbal linguistik
KB :
-mengumpul maklumat
-menjana idea.
Langkah 3 :
15 minit
Soalan :
Kita dapat menggunakan pelbagai wadah untuk menyampaikan rasa cinta dan taat setia akan negara. Antarannya melalui :
1.    Lagu patriotik
2.    Sajak
3.    Pantun
4.    Catatan
5.    Cerpen

1. Secara berpasangan murid diminta memilih satu daripada wadah daripada sampul yang disediakan oleh guru.
2. Murid diminta membacakan wadah yang telah dipilih dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3. Murid diminta menyatakan maklumat dan mesej yang ingin disampaikan dalam wadah.
4. Murid diminta menulis wadah, maklumat dan mesej di dalam borang pengurusan grafik wadah.
- Wadah
- Borang pengurusan grafik wadah
KBCB :
- menyusun mengikut urutan.
- memberikan ulasan
KP :
- verbal linguistik
KB :
-mengumpul maklumat
-menjana idea.
Langkah 4 :
15 minit
- Teks petikan pidato yang bertajuk :
Bersama-sama Mempertahankan Kemerdekaan Negara.
Contoh imbuhan apitan ke….an :
i.              Kemerdekaan
ii.            Kecermelangan
Contoh ayat penyata :
i. Negara kita mencapai kemerdekaan pada 31 Ogos 1957.
1. Secara berpasangan murid diberikan borang pengurusan grafik
Imbuhan apitan ke….an dan membina ayat penyata.
2. Murid diminta menyenaraikan perkataan berimbuhan apitan ke…an yang terdapat dalam teks dan mencatatnya di dalam borang grafik.
3. Murid diminta membina ayat penyata dengan menggunakan perkataan imbuhan yang disenaraikan.
4. Murid diminta membaca kuat ayat yang dibina kepada kelas.
5. Murid diminta membuat latihan imbuhan apitan ke…an dengan mengakses soalan latihan di internet di laman berikut :
6. Murid diminta mencetak latihan dan menghantar latihan yang telah disiap kepada guru secara email.
- Wadah
- Borang pengurusan grafik wadah
KBCB :
- menyusun mengikut urutan.
- memberikan ulasan
KP :
- verbal linguistik
KB :
-mengumpul maklumat
-menjana idea.
KTMK:
-mengakses latihan di internet

Penutup :
5 minit
Penutup Kognitif :
Contoh soalan :
Apakah yang akan terjadi jika kita tidak bersatu mempertahankan kemerdekaan ?




Nilai murni:
i.              Patriotisme
ii.            Bersyukur
iii.           Nyanyian lagu “ Jalur Gemilang ”.Bekerjasama
iv.           Kebebasan
Penutup sosial :
Nyanyian lagu Jalur Gemilang 
1. Guru bersoal jawab tentang apa yang mereka pelajari dan nilai – nilai murni yang terdapat dalam teks pidato.
2. Murid menyanyikan lagu“ Jalur Gemilang  dengan iringan muzik.
- Rakaman lagu.
- Lirik lagu
KONTEKSTUAL :
Menghubung kait isi pelajaran
KP :
- verbal linguistik
- muzik
Refleksi
:






Kekuatan
:






Kelemahan
:






Cadangan Mengatasi Kelemahan
:







No comments:

Post a Comment